Sinopsis
To nejlepí z regionálního vysílání eského rozhlasu.
Episodios
-
Návraty do minulosti: Tři deklarace české šlechty. První proklamovala češství a zavazovala bránit stát
24/02/2025 Duración: 01minSe vznikem Československa byly šlechtické tituly oficiálně zrušeny. Stát tím deklaroval rozchod s minulostí, zároveň část šlechticů mluvila především německy a existovaly tak pochybnosti o jejich loajalitě.
-
Můj kraj: Zamilován do Chodska
23/02/2025 Duración: 03minHudební skladatel a etnograf Jindřich Jindřich se narodil 5. března 1876 v Klenčí pod Čerchovem. Díky otci se už v dětství naučil hrát na několik hudebních nástrojů.
-
Českem bleskem: Valdštejnskou alej u Jičína podle legendy zasadilo vojsko na pouhé tři výstřely
23/02/2025 Duración: 01minValdštejnská lipová alej v Jičíně je nejstarší dochovanou historickou alejí v Česku. Spojuje centrum města Jičína s Valdštejnskou lodžií neboli Letohrádkem Libosad. Navrhl ji v rámci barokní krajinné kompozice Jičínska v letech 1630–1634 Giovanni Pieroni. Na své panství ho pozval Albrecht z Valdštejna.
-
Pochoutkový rok: Poslechněte si: Pochoutkový rok 23. 2. 2025
23/02/2025 Duración: 34minPosluchačský recept: Švestkové buďáky od Kateřiny Nováčkové. Rada z etikety: Jak nabírat polévku ze společné mísy. Gastrotrend: Švédský stůl známe už přes 110 let. Soutěž o kuchařku.
-
Pochoutkový rok: Kdo si nabírá polévku z teriny jako první? Možnosti jsou dvě, říká Ladislav Špaček
23/02/2025 Duración: 02minPolévku můžeme dostat na stůl přímo v talíři nebo na stole přistane takzvaná terina, tedy mísa s polévkou. Jak si nabrat polévku z teriny a kdo si nabírá jako první? Radí Ladislav Špaček.
-
Fouskův svět: Vzpomínkový fejeton
23/02/2025 Duración: 03minJak se tenkrát žilo? Zeptal se mě vnuk Josef. A tak jsem začal vyprávět...
-
Pochoutkový rok: Švédský stůl s širokou nabídkou hlavních jídel slaví letos 110. narozeniny
23/02/2025 Duración: 03minServírování formou bufetu s několika teplými a studenými pokrmy z různých potravin „na jednom stole“ říkáme u nás nabídkový, bufetový nebo švédský stůl. Ve Švédsku je to smörgåsbord, složenina slov smörgås a bord, sendvič a stůl, a jeho historie je dlouhá.
-
Českem bleskem: Hranická propast je nejhlubší propastí v Česku. O její existenci věděl už Jan Amos Komenský
23/02/2025 Duración: 01minHranická propast je nejhlubší propastí v Česku a nejhlubší zatopenou sladkovodní propastí světa. Posledním ověřeným údajem je hloubka 519,5 metru, odborníci ale odhadují, že se může vyhoupnout až na úctyhodných 1000 metrů.
-
Náš host: Kufry přiletěly pozdě, obleky na soutěž se musely zakoupit až ve Státech
22/02/2025 Duración: 19min3. místo ve hře na dva klavíry obsadili v Colorado Springs ve finále soutěže The United States International Duo Piano Competition Antonín Borovský a Jindřich Rosendorf, žáci ZUŠ ve Chválenikcé ulici v Plzni.
-
Hobby magazín: Vyvápnění půdy dělají zahrádkáři spíš na podzim, kdo to nestihl, může i začátkem března. Jak na to?
22/02/2025 Duración: 02minVyvápnění půdy dělají zahrádkáři obvykle na podzim, hned po porytí a přihnojení záhonů. Kdo to ale nestihl, tak může přivápnit i teď začátkem března, než zahrádku připraví na jarní sadbu.
-
Výlety: V Muzeu vidlí v Lichnově uvidíte vidle zarostlé ve stromě a ty na přehazování peněz
22/02/2025 Duración: 03minV Lichnově na Bruntálsku v Moravskoslezském kraji narazíte na jedno opravdu nevšední muzeum. Hlavními exponáty jsou v něm totiž vidle. Ty začal v roce 2011 sbírat Jan Gemala, když si chtěl trochu stylově, jako správný vidlák, vyzdobit zahradu. Dnes už jich má ve své sbírce víc než tisíc.
-
Zprávy pro Plzeňský kraj: ZČU dokončuje interní varovný systém, spuštěn bude na jaře
21/02/2025 Duración: 03minVnitřní systém hromadného varování v březnu otestuje taky Západočeská univerzita v Plzni. Díky němu bude moci okamžitě informovat studenty nebo učitele o možném nebezpečí.
-
Zprávy pro Plzeňský kraj: Ve stodské nemocnici pomáhají dobrovolníci
21/02/2025 Duración: 02minPovídání si o životě nebo o počasí. I takhle mohou dobrovolníci pomáhat. Působí třeba ve stodské nemocnici.
-
Sousedé: Dokument Nebe plné houslí připomíná houslaře v Lubech. V Chemnitz chystají výstavu Edvarda Muncha
21/02/2025 Duración: 15minV sobotu 8. února se v Lubech na Chebsku ve světové premiéře představila organizace Paměť národa dokumentární film s názvem Nebe plné houslí. Dokument vypráví o houslařské tradici v regionu.
-
Hobby magazín speciál: Právě je ideální čas na kácení starých, nemocných stromů a náletů
21/02/2025 Duración: 30minJe doba vegetačního klidu, tedy správný čas na kácení starých, nemocných stromů a náletových křovin. Kdy je pro tuto činnost potřeba povolení a kdy se na nic ptát nemusíme? Dozvíte se od Jiřího Vlčka z Odboru životního prostředí Krajského úřadu Plzeňského kraje.
-
Vesele a zdravě s Kateřinou Cajthamlovou: Operace šedého zákalu není třeba se bát. Zlepší kvalitu života, doporučuje Kateřina Cajthamlová
21/02/2025 Duración: 30minModerní oční chirurgie dokáže malé zázraky. Zejména u lidí, které postihl šedý zákal. Zelený zákal se operovat nedá, ale můžete ho korigovat pravidelnými kontrolami u lékaře.
-
Výlety: Naučná stezka Velký depot u Týna nad Vltavou připomíná výcvikový tábor rakouských dělostřelců
21/02/2025 Duración: 03minPokud se v jižních Čechách vydáte z Týna nad Vltavou směrem na Tábor, máte velkou šanci spatřit Šance. Šance, nebo přesněji Na šancích, je místo, kde se rakouští dělostřelci a pěchota učili bránit, ale i dobývat tehdejší pevnosti. A jak jinak je to naučit, než jim postavit věrnou repliku dobové pevnosti. Její pozůstatky jsou v terénu dodnes patrné. Můžete na ně narazit na Naučné stezce Velký depot.
-
Zprávy pro Plzeňský kraj: Plzeňské městské drony jako první v Česku testují převoz zdravotnického materiálu
21/02/2025 Duración: 01minPřevoz zdravotnického materiálu výkonným dronem. To teď jako první v Česku testují Plzeňské městské drony ve spolupráci s krajskými zdravotnickými záchranáři. V budoucnu by mohly stroje dopravovat třeba defibrilátory a pomoct tak při záchraně lidských životů.
-
Co vás zajímá: Karlovy Vary si připomínají 300. výročí Davida Bechera, otce moderního lázeňství
21/02/2025 Duración: 29minLetos uplynulo 300 let od narození Davida Bechera, významného lékaře, balneologa a chemika, který se zásadně podílel na rozvoji karlovarského lázeňství. Becher nebyl pouze odborníkem na léčbu minerálními vodami, byl také inovátorem, který přispěl k vývoji nových vědeckých metod a zlepšení lázeňských praktik.
-
Babské rady: Jak pečovat o jarní cibuloviny a primule, aby vám vydržely i po odkvětu? Prozradí Babské rady
21/02/2025 Duración: 01minCibuloviny v předjaří jsou oblíbenou ozdobou našich domácností, ať jsou to hyacinty, tulipány nebo narcisky. Určitě si přejete, aby se jim u vás dařilo. Je proto důležité je pěstovat v místnosti s teplotou do 15 °C a nezapomínat na mírnou zálivku.