Plus

  • Autor: Vários
  • Narrador: Vários
  • Editor: Podcast
  • Duración: 15:52:01
  • Mas informaciones

Informações:

Sinopsis

Aktuální dní v irích souvislostech. Domácí i svtové události. Rozhovory, komentáe, reportáe, diskuse.

Episodios

  • Téma Plus: Místa destrukce aneb Jak 2. světová válka změnila podobu Prahy?

    10/05/2025 Duración: 53min

    Varšava srovnaná se zemí, Paříž a Londýn bombardované. Konec 2. světové války nepřinesl jen úlevu, ale i počítání ztát. Praha byla dlouho uchráněná. Přesto se na její podobě podepsaly především dvě události – bombardování v únoru 1945 a květnové povstání. Která místa se tak proměnila? Která zmizela nadobro?

  • Týden Plus: Výběr událostí posledních sedmi dnů připravila Václava Marešová

    10/05/2025 Duración: 22min
  • Historie Plus: Přátelská palba aneb když do vás začne pálit spojenec

    10/05/2025 Duración: 26min

    Přesně to se stalo v listopadu 1944 nad územím Srbska, kdy proti sobě bojovali američtí a sovětští letci.

  • Historie Plus: Mlha války aneb Když do vás začne pálit spojenec

    10/05/2025 Duración: 26min

    Málokdo si dokáže představit situaci pilota, který se řítí vzduchem a neví, jestli se někdy vrátí. Musí se rozhodovat rychle a správně, nesmí ztratit orientaci. 7. listopadu 1944 se nad územím Srbska odehrála letecká bitva, ke které nikdy nemělo dojít.

  • Hovory: Fotograf Dan Materna popisuje, jak stárnutí ovlivňuje jeho práci: "Fotil jsem a zároveň jsem po očku sledoval své starší kolegy

    10/05/2025 Duración: 24min

    Ta práce je spojená s fyzickou námahou, nosíte těžké foťáky, někdy se stane, že skutečně fotografové běží na místo a kdo tam doběhne první, tak to má vyfocené líp než ten, který tam doběhne později." O svých nejoblíbenějších fotkách i současné práci manažera Czech Press Photo mluví v Hovorech s Tatianou Čabákovou.

  • Knížky Plus: Příští týden začíná Svět knihy, na jubilejní třicátý ročník nás pozve ředitel tohoto literárního festivalu a knižního

    10/05/2025 Duración: 23min

    V recenzní části se mimo jiné podíváme na novinku minipovídek Jana Antonína Pitínského Domácí potřeby, nedávno oceněnou Magnesií Literou. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.

  • Názory a argumenty: Libor Dvořák: Na Rudém náměstí se pochodovalo, a také mluvilo

    10/05/2025 Duración: 02min

    Na Rudém náměstí v Moskvě se uskutečnila vojenská přehlídka u příležitosti 80. výročí vítězství Sovětského svazu nad nacistickým Německem. Zúčastnil se jí ruský prezident Vladimir Putin či čínská hlava státu Si Ťin-pching, v Moskvě byl také slovenský premiér Robert Fico. Naprostá většina evropských představitelů ale na protest proti ruské agresi na Ukrajině chyběla.

  • Mezi námi: Magazín o národnostních menšinách v Česku Jak funguje ruská diaspora ve Spojených státech amerických zjišťoval Libor Kukal v rozhovoru s Evženií Čihalovo

    10/05/2025 Duración: 23min

    Jana Šustová se v reportáži zabývala 25. výročím vietnamské katolické komunity v Česku. Lidija Stevanovič mluvila se srbským fotografem Borisem Tričkovičem. Pořad připravila Tajana Mančalová, moderuje Tomáš Pilát.

  • Názory a argumenty: Karel Hvížďala: Jiří Bartoška alias Barťák

    10/05/2025 Duración: 05min

    Naposled jsem s Jiřím Bartoškou hovořil na přelomu roku, když jsme s Dášou Havlovou, rozenou Veškrnovou a jeho spolužačkou z JAMU, usoudili, že by právě on, jako starý kamarád Václava Havla, byl nejlepším jeho interpretem.

  • Názory a argumenty: Robert Schuster: S Alternativou pro Německo je třeba se vyrovnat politicky, nikoli zásahem úřadů

    10/05/2025 Duración: 04min

    Těsně před výměnou vlády vybuchla v Německu vnitropolitická bomba. Jinak se snad ani nedá označit dopad nedávno zveřejněného posudku civilní kontrarozvědky, podle něhož je protimigrační Alternativa pro Německo (AfD) „zaručeně pravicově-extremistickou“ stranou. To v praxi znamená, že může být intenzivněji sledována, počínaje odposlechy až po cílené nasazování informátorů do jejích struktur.

  • Reportáže zahraničních zpravodajů: Věznice Lukiškes v centru Vilniusu platila celé 20. století za obávané nápravné zařízení

    10/05/2025 Duración: 23min

    Mladí pouliční umělci hledají v centru španělské Malagy šťastné lidi. Lahodné zákusky i dorty peče v Belgii český cukrář. Belgičany učí milovat i krupicovou kaši. I za ním se vydají Reportáže zahraničních zpravodajů. Moderuje Lubica Bergmanová.

  • Názory a argumenty: Martin Horálek: Kudy povede katolickou církev systematicky smýšlející pragmatik

    10/05/2025 Duración: 04min

    V průběhu právě končícího týdne se událo mnohé. S odstupem času si ale osmý květen roku 2025 budou lidé nejspíš spojovat se zvolením prvního Američana na papežský stolec, který přijal jméno Lev XIV.

  • Svět ve 20 minutách: Velká Británie se potichu připravuje na ruský vojenský útok

    10/05/2025 Duración: 23min

    Britské úřady mají aktualizovat 20 let staré plány, které by zemi nachystaly na válečný stav. Ministři se obávají, že by Spojené království nemělo proti Rusku převahu na bojišti, bylo by nepřipravené a špatně chráněné i na domácí půdě, píše britský deník The Telegraph.

  • Kultura Plus: Jak vypadají Šakalí léta v Městském divadle Brno a čím je zajímavý olomoucký orloj - i o tom bude řeč v týdeníku Kultura Plus

    10/05/2025 Duración: 26min

    Připravila ho Michaela Vetešková.

  • Názory a argumenty: Poslechněte si všechny sobotní komentáře s Patricií Polanskou

    10/05/2025 Duración: 25min

    Na Rudém náměstí se pochodovalo, a také mluvilo. Kudy povede katolickou církev systematicky smýšlející pragmatik. S Alternativou pro Německo je třeba se vyrovnat politicky, nikoli zásahem úřadů či soudů. Jiří Bartoška alias Barťák. Další válka, tentokrát o satelity. Výročí, s nímž si v současnosti nevíme rady

  • Hlavní zprávy - rozhovory a komentáře: Polední publicistika: Střet Pákistánu s Indií. Muzeum přeživších holokaustu. Maturita z matematiky

    10/05/2025 Duración: 19min

    Jak vážně se v uplynulých hodinách vystupňovalo napětí mezi Pákistánem a Indií a jak důležité jsou v tomto konfliktu zbraně z Číny? Co všechno uvidí návštěvníci muzea přeživších holokaustu v Brněnci na Svitavsku v bývalé továrně vedené Oskarem Schindlerem, která se dnes otevírá? A jak těžká byla letos maturita z matematiky?

  • Osobnost Plus: Čínsko-americká symbióza se hroutí. Nové obchodní vztahy žádná smlouva nevyřeší, říká sinolog Hála

    10/05/2025 Duración: 26min

    „Řekněte v čínských obchodních halách nebo na veletrzích jméno Donald Trump a z různých koutů se ozve tiché uchechtnutí,“ píše BBC ve své reportáži z Číny. Prezident Si Ťin-pching dává Spojeným státům najevo, že Peking nemá v plánu v celní válce ustupovat. „Je to trochu performativní. Ve skutečnosti situace pro Čínu nevypadá zas tak růžově,“ komentuje sinolog Martin Hála.

  • Laboratoř: Proč se potkanům daří všude na světě? Jejich bakterie se přizpůsobí místům, kde žijí

    10/05/2025 Duración: 25min

    Z některých malých savců se stávají invazní druhy. Při výzkumu stovek těchto zvířat – od stromových krys v jihovýchodní Asii až po potkany ve velkoměstech – vědci zjistili, že o úspěšnosti šíření daného druhu rozhodují hlavně jeho bakterie ve střevě.

  • Historie Plus: Jak by vypadalo Československo, kdyby nevyhnalo Němce?

    10/05/2025 Duración: 25min

    O tom, že je nutné vyhnat či odsunout německé obyvatele z Československa těsně po druhé světové válce, tehdy téměř nikdo z představitelů vítězných mocností ani naší vlády nepochyboval. Byly tu však okolnosti, které mohly odsunu legitimně zabránit. Čím by si procházelo Československo, kdyby se svých Němců nezbavilo? Nad tím se zamýšlí další díl minisérie Coby kdyby pořadu Historie Plus.

  • Hovory: Olomoucká Telegraph Gallery se snaží dělat každou výstavu unikátní, říká její šéfkurátor

    09/05/2025 Duración: 22min

    „Kdyby se nějakým zázrakem povedlo přenést Telegraph Gallery z Olomouce do Prahy, návštěvnost by vzrostla klidně i dvacetinásobně,“ říká šéfkurátor Mira Macík. Telegraph totiž není pouze galerie, jde o multifunkční platformu propojující kulturu, práci i odpočinek.

página 1 de 3